ⓘ José Luis Mollaghan

                                     

ⓘ José Luis Mollaghan

José Luis Mollaghan − argentyński duchowny katolicki, arcybiskup Rosario w latach 2005-2014, urzędnik Kurii Rzymskiej.

                                     

1. Życiorys

Ukończył studia filozoficzno-teologiczne w seminarium Villa Devoto w Buenos Aires. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 marca 1971 i został inkardynowany do archidiecezji Buenos Aires. Był m.in. członkiem Rady Kapłańskiej, Kolegium Konsultorów oraz Rady Ekonomicznej archidiecezji, a także asesorem sekcji młodzieżowej Akcji Katolickiej i sędzią krajowego Trybunału Kościelnego.

Episkopat

22 lipca 1993 papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires, ze stolicą tytularną Theuzi. Sakry biskupiej udzielił mu 2 października 1993 ówczesny arcybiskup Buenos Aires - kard. Antonio Quarracino.

17 maja 2000 został mianowany biskupem diecezji San Miguel.

22 grudnia 2005 Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą Rosario.

19 maja 2014 papież Franciszek ustanowił go przewodniczącym komisji odwoławczej badającą rekursy duchownych w sprawach najpoważniejszych przestępstw tzw. delicta graviora. Jednocześnie został członkiem Kongregacji Nauki Wiary.

                                     
  • 1982 Jorge Manuel López 1983 - 1993 Eduardo Mirás 1993 - 2005 José Luis Mollaghan 2005 - 2014 Eduardo Martín od 2014 Diócesis de Argentina hiszp
  • Cipriano García Fernández 11 sierpnia 1991 Rinaldo Fidel Brédice 19 marca 1992 Jorge Mario Bergoglio 27 czerwca 1992 José Luis Mollaghan 2 października 1993
  • Omar Rossi 27 czerwca 1992 José Luis Mollaghan 2 października 1993 Guillermo Rodríguez Melgarejo 27 września 1994 Aurelio José Kühn Hergenreder 25 marca
  • listopada 1987 2 Antonio José López Castillo biskup pomocniczy Maracaibo Wenezuela 26 lutego 1988 1 sierpnia 1992 3 José Luis Mollaghan wikariusz apostolski
  • antykomunistycznej Lesley Gore, amerykańska piosenkarka zm. 2015 José Luis Mollaghan argentyński duchowny katolicki, arcybiskup Rosario, urzędnik Kurii
  • czerwca 1992 Raúl Omar Rossi 27 czerwca 1992 Pedro Luis Ronchino 19 marca 1993 José Luis Mollaghan 2 października 1993 Francisco Polti Santillán 22 sierpnia